تماس سریع ثبت سفارش
telegram icon

انواع پمپ وکیوم

انواع پمپ وکیوم

انواع پمپ وکیوم

انواع پمپ وکیوم که منظور تمامی پمپ های خلاء می باشد به دسته های گوناگونی تقسیم می شود که هر کدام از این پمپ ها برای صنعت مخصوص خود به کار می رود. از این رو فهمیدن کامل این موضوع کمک شایانی به مشتری های عزیز پیشتاز پمپ می کند تا بهترین پمپ را خریداری نمایند. اگر هم زمان خواندن این مطلب و سایر مطالب سایت را ندارید می توانید با شماره های زیر جهت مشاوره رایگان و همچنین دریافت قیمت ها تماس بگیرید.

تلفن همراه:    ۰۹۱۲۰۲۸۸۶۳۱   و   ۰۹۱۲۸۱۸۸۷۵۳

تلفن ثابت:      ۰۲۱۶۶۷۹۱۷۸۵

اگر هم در صنعت های خاصی فعالیت میکنید نگران نباشید. مختصصین پیشتاز پمپ از تجربه کافی برخوردارند.

همچنین شما را به خواندن مطلبی پیرامون پمپ وکیوم آبی دعوت می کنیم

آشنایی با انواع پمپ وکیوم و کاربردهای آن در صنعت

وکیوم خلاء ابزاری است که در طیف گسترده ای از فرآیندهای تولید صنعتی از جمله بسته بندی ، بطری ، خشک کردن ، جداسازی ، انتخاب و مکانی برای نامگذاری آن استفاده می شود اما معدودی از آنها. از پمپ خلاء صنعتی برای ایجاد ، بهبود و حفظ خلاء در این فرایندها استفاده می شود. انواع مختلفی از فناوری های خلاء صنعتی در دسترس هستند و در این مقاله به بررسی این فناوری ها می پردازیم. برای درک اینکه کدام نوع خلاء برای شما و برنامه شما مناسب تر است ، درک ویژگی ها ، مزایا و اصل عملکرد هر نوع فناوری بسیار مهم است. در این مقاله مروری بر متداول ترین انواع پمپ خلاء صنعتی ، نحوه کارکرد آنها و در چه نوع برنامه های کاربردی به بهترین وجه مناسب است.

وکیوم خلاء چگونه کار می کند

پمپ های خلاء مولکول های هوا (و سایر گازها) را از محفظه خلاء (یا طرف خروجی در مورد پمپ خلاء بالاتر متصل به سری) جدا می کنند. با کاهش فشار در محفظه ، از بین بردن مولکولهای اضافی به طور فزاینده سخت تر می شود. بنابراین ، یک سیستم خلاء صنعتی  باید قادر به کار بر روی بخشی از یک محدوده فشار فوق العاده بزرگ ، به طور معمول از ۱ تا ۱۰-۶ Torr / 1.3 تا ۱۳٫۳ mBar فشار باشد. در تحقیقات و کاربردهای علمی این میزان تا ۱۰-۹ Torr یا پایین تر افزایش یافته است. برای دستیابی به این هدف ، انواع مختلفی از پمپ ها در یک سیستم خلاء استاندارد استفاده می شوند که هریک از آنها بخشی از محدوده فشار را پوشش می دهند و در بعضی مواقع به صورت سری کار می کنند.

محدوده فشار انواع پمپ وکیوم صنعتی

سیستم های خلاء صنعتی را می توان در گروههای زیر محدوده فشار قرار داد:

  • خلاء خشن / کم: ۱۰۰۰ تا ۱ mbar / 760 تا ۰٫۷۵ Torr
  • خلاء خوب / متوسط: ۱ تا ۱۰-۳ mbar / 0.75 تا ۷٫۵-۳ Torr
  • خلاء بالا: ۱۰-۳ تا ۱۰-۷ mbar / 7.5-3 تا ۷٫۵-۷ Torr
  • خلاء فوق العاده بالا: ۱۰-۷ تا ۱۰-۱۱ mbar / 7.5-7 تا ۷٫۵-۱۱ Torr
  • خلاء زیاد شدید: <10-11 mbar / <7.5-11 Torr

انواع مختلفی از پمپ های این خلاء را می توان به پمپ های اولیه (پشتیبان) ، پمپ های تقویت کننده و پمپ های ثانویه (خلاء بالا) تقسیم کرد: دامنه فشار خلا بسیار بالا ، بسیار بالا و فوق العاده بالا.

نکته: دو دسته اصلی پمپ خلاء وجود دارد: پمپ های انتقال گاز و پمپ های گیربکس یا ضبط

پمپ های انتقال گاز

پمپ های انتقال دهنده ، مولکول های گازی را از طریق تبادل حرکت (عمل جنبشی) یا جابجایی مثبت انتقال می دهند. همان تعداد مولکول های گازی که وارد آن می شوند از پمپ تخلیه می شوند و هنگام بیرون کشیدن گاز کمی بالاتر از فشار اتمسفر است. نسبت تراکم ، نسبت فشار اگزوز (خروجی) به کمترین فشار بدست آمده (ورودی) است.

پمپ های انتقال جنبشی

پمپ های انتقال جنبشی از تیغه های پر سرعت یا بخار معرفی شده برای هدایت گاز به سمت خروجی استفاده می کنند و روی اصل انتقال حرکت کار می کنند. این نوع پمپ ها با فشار کم می توانند به نسبت فشار کمتری برسند اما به طور معمول حجم آب بندی نشده ای دارند.

پمپ های جابجایی مثبت

پمپ هایی که با به دام انداختن مکانیکی حجم گاز و انتقال آن از طریق پمپ کار می کنند ، به عنوان پمپ های جابجایی مثبت شناخته می شوند. غالباً در چند مرحله بر روی یک محور محرک تک طراحی می شود ، حجم جدا شده با فشار بیشتر به حجم کمتری فشرده می شود و سرانجام گاز فشرده شده به جو یا پمپ بعدی منتقل می شود. برای تأمین خلا بیشتر و سرعت جریان ، از دو پمپ انتقال اغلب به صورت سری استفاده می شود.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، از پمپ های خلاء جابجایی مثبت برای ایجاد خلاء کم استفاده می شود. این نوع پمپ خلاء ، حفره ای را گسترش می دهد و اجازه می دهد تا گازها از محیط بسته شده یا محفظه خارج شود. پس از آن ، حفره مهر و موم شده و باعث خارج شدن آن از جو می شود.

اصل پمپ خلاء جابجایی مثبت

اصل پمپ خلاء جابجایی مثبت ایجاد خلاء با افزایش حجم ظرف است. به عنوان مثال در یک پمپ آب دستی ، مکانیسم یک حفره کوچک آب بندی شده را گسترش می دهد تا یک خلاء عمیق ایجاد شود. به دلیل فشار ، مقداری مایعات از محفظه وارد حفره کوچک پمپ می شود. پس از آن ، حفره پمپ سپس از محفظه بسته می شود ، به جو باز می شود و دوباره به اندازه یک دقیقه فشرده می شود.

نمونه دیگر پمپ های خلاء جابجایی مثبت مانند این است که عضله دیافراگم حفره قفسه سینه را گسترش می دهد و باعث افزایش حجم ریه ها می شود. این انبساط منجر به ایجاد یک خلاء جزئی و کاهش فشار می شود که در نتیجه فشار هوا توسط فشار جو وارد می شود. نمونه هایی از پمپ های خلاء جابجایی مثبت ، پمپ های خلاء حلقه مایع و دمنده های ریشه هستند که در صنایع مختلف برای ایجاد خلاء در فضای محدود مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ های ورودی

پمپ هایی که مولکول های گازی را روی سطوح درون سیستم خلاء ضبط می کنند ، با کمال تعجب به عنوان پمپ های ضبط یا ورود به سیستم شناخته می شوند. این پمپ ها با سرعت جریان کمتری نسبت به پمپ های خلاء مانند پمپ های انتقال کار می کنند ، اما می توانند خلاء بسیار بالایی را ایجاد کنند ، تا ۱۰-۱۲Torr. پمپ های ضبط با استفاده از تراکم کرایوژنیک ، واکنش یونی یا واکنش شیمیایی عمل می کنند و هیچ قسمت متحرک ندارند ، بنابراین خلاء عاری از روغن ایجاد می کنند.

این پمپ های ورودی که با استفاده از واکنش های شیمیایی کار می کنند ، بسیار مؤثر عمل می کنند زیرا معمولاً در داخل ظرف که در آن خلا لازم است قرار می گیرند. مولکول های هوا یک فیلم نازک ایجاد می کنند ، زیرا عملکرد پمپ ها باعث ایجاد واکنش شیمیایی به سطوح داخلی پمپ می شوند. از پمپ های ورودی به همراه پمپ های خلاء جابجایی مثبت و پمپ های خلاء انتقال نیرو برای ایجاد خلاء فوق العاده بالا استفاده می شود.

پمپ های خلاء مرطوب یا خشک – یک مرور کلی

فن آوری های پمپ خلاء بسته به اینکه آیا گاز در طول فرآیند فشرده سازی در معرض روغن یا آب قرار دارد ، مرطوب یا مرطوب شده (روغن کاری شده یا خشک) در نظر گرفته می شود. پمپ های مرطوب با استفاده از روغن یا آب خود را روغن کاری و / یا آب بندی می کنند. این مایع می تواند گاز پمپ شده (جاروب شده) را آلوده کند. در حالی که ، پمپ های خلاء خشک هیچگونه مایع در گاز پمپاژ را ندارند ، با تکیه بر تلورانس های دقیق بین قسمت های چرخان و  ثابت پمپ ، تیغه های گرافیتی پمپ خشک یا دیافراگمی برای جدا کردن مکانیسم پمپاژ از گاز و اطمینان از آبندی

نکته:

با این حال ، پمپ خلاء خشک کاملاً عاری از روغن نیست ، زیرا روغن یا گریس اغلب در چرخ دنده ها و یاتاقان های پمپ استفاده می شود. این جدا از قسمت فشرده سازی خلاء نگه داشته می شود. پمپ های خشک خطر آلودگی و غبار روغن را کاهش می دهد. آنها همچنین از عدم نیاز به دفع روغن هایی مانند پمپ های روغن کاری شده دارای مزایای زیست محیطی هستند.

پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز به وسیله ماشین های هیدرولیکی عمل می شوند که از طریق توانایی آنها برای انتقال انرژی به مایعات (به ویژه مایعات) از طریق کار یک میدان از نیروهای گریز از مرکز ، مشخص می شوند. هدف اصلی آنها انتقال مایعات از طریق افزایش فشار است. پمپ های گریز از مرکز می توانند ساختارهای مختلفی داشته باشند ، اما اصل عملکرد آنها و خصوصیات دینامیکی سیال آنها همیشه یکسان است.

در صورت هر گونه سوال می توانید با ما در تماس باشید.

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید